![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 7062086
*
nr 706 2086
Anders Zorn
(1860-1920), Sverige
Etsning, Anders Zorn (1860-1920), "Sappo", 1917, 21x18
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Följerätt
Utrop:
5.000 kr
Såld:
4.700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 augusti 2011
kl 17:14:12
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/7 21:03:20
1
Vinnande bud
1/8 17:08:38
2
4.400 kr
1/8 17:09:12
2
4.600 kr
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Anders Zorn
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Läs mer om Anders Zorn
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: anders zorn etsning etsningar grafik svensk grafik svensk grafiker svensk konst svensk konstnär svenska grafiker svenska konstnärer sverige
-
5303 Etsning
Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Den glada fest..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:17
-
5215 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:02
-
6004 Etsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:35
-
6073 Etsning
Karta, Södermanland, bladets mått: 50x58 cm, ytter..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:59
-
6192 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Elefant. Sign..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:49
-
6201 Färgetsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 100 ex,..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:54
*
Anders Zorn
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Läs mer om Anders Zorn
nr 706 2086
Anders Zorn
(1860-1920), Sverige
Etsning, Anders Zorn (1860-1920), "Sappo", 1917, 21x18
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 5.000 kr |
Såld: | 4.700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 augusti 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
25/7 21:03:20 | 1 | Vinnande bud |
1/8 17:08:38 | 2 | 4.400 kr |
1/8 17:09:12 | 2 | 4.600 kr |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Anders Zorn
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.Läs mer om Anders Zorn
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: anders zorn etsning etsningar grafik svensk grafik svensk grafiker svensk konst svensk konstnär svenska grafiker svenska konstnärer sverige
-
5303 Etsning
Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Den glada fest..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:17 -
5215 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:02 -
6004 Etsning
Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:35
-
6073 Etsning
Karta, Södermanland, bladets mått: 50x58 cm, ytter..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:59 -
6192 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Elefant. Sign..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:49 -
6201 Färgetsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 100 ex,..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:54